סוככי שמש

סוככי שמש מהווים פתרון מצוין עבור צל והגנה בפני הגשם, אך כפי שכבר ניתן להסיק לפי שמם הם מיועדים בעיקר להגנה מלמעלה. הבעיה בעצם מתחילה כשהשמש לא נמצאת בשיא הגובה שלה כך שהצל של סכוך השמש לא מכסה את כל השטח שהוא משתרע עליו. לבעיה זו יכולים להיות מספר פתרונות:

סוככי שמש עם מסילות מתמשכות

מדובר בסוככי שמש שהמסילות שלהם ממשיכות ויורדות אל הקרקע בצורת “ר”. אם המרפסת או שטח סוכך השמש תחומים משני הצדדים בקירות סוככי המסילות יספקו פיתרון טוב ויצרו מעין צורה של חדר מתחת לסוכך. 

בכל מקרה סוג אטימות זה אינו מוחלט, וגשם או רוח עלולים להיכנס ברווחים שבין סוכך השמש לקירות. במידה ואין קירות התחומים את סוכך השמש הסוכך למעשה יותיר שניים או שלושה צדדים “חשופים” שיהיה צורך למצוא להם פתרון.

סוככי מסך

סוככי שמש מסוג המשך הם סוככים שנועדו לשימוש בתור סוג של קיר- מדובר בסוכך מהסוג הכי פשוט שהוא למעשה חתיכת בד שתלויה בצורה מסודרת ויפה מצדיו של הסוכך העליון ויוצרת צל בצדדיו. חתיכת הבד הנ”ל תהיה אסופה וקשורה בדרך כלל לסוכך העליון, וכאשר היא תשוחרר היא תיפול למטה ותתיישר- מכאן הגיע הכינוי שלה “נופלת”.

מרקיזות לחלונות
סוכך מרקיזולטה חלון

את הנופלת ניתן לקשור אל צדי הסוכך העליון לאחר שחרורה, או אל הרצפה, ובכך לקבע אותה למשטח קרקע יציב.

יתרון נוסף של סוככי השמש מסוג המשך הוא שהם לא חייבים להיות מותקנים בצרוף לסוכך העליון ויכולים לתפקד כסוככים עצמאיים המעניקים הצללה או חסימת ראייה ולפעמים אפילו יכולים לשמש תפקיד של שטח לפרסומות. מבנים רבים זקוקים להצללה או פרסומות, וסוככי מסך גדולים הם פתרון מצוין עבור כל המטרות הנ”ל.

בעיות נוספות בסוככי השמש ופתרונן

ה”נופלת” בהחלט יכולה להוות פתרון פשוט וזול, אך פעמים רבים היא תגרור צורך בסגירה מהודקת יותר של הצדדים הפתוחים. מעבר לכך, הנופלת תצריך הרבה פעמים גמישות תפעולית- פתיחה וסגירה בהתאם לצורך, פתיחה חלקית לפי גובה השמש, פתיחה שתאפשר מעבר, ועוד. הנופלות בדרך כלל לא מתאימות לכך, לכן במקרים כאלה מומלץ להתקין סוכך שמש עם מסך אמיתי לצדו של הסוכך העילי. סוכך שמש מסוג המסך יכול להיות סוכך זרועות, סוכך מסילות או סוכך כבלים- ממש כמו בסוככים העליונים, רק שהתקנתם מתבצעת במאונך.

סוכך מסילות הוא הפתרון הכי טוב במקרה שיש צורך באטימה טובה נגד רוח, מכיוון שהבד תפוס היטב בתוך המסילות ולא מותיר חריצים שהרוח יכולה לעבור דרכם. הבד ממנו יהיה עשוי סוכך שמש מסוג המסך יהיה בדרך כלל זהה לבד ממנו עשוי הסוכך העליון ואף יתאים לו בצורה ובצבע. פתרון טוב נוסף יהיה לשלב בהתקנת סוככי שמש מסוג המסך והנופלות ציידים, שהם חלקים שקופים שמתפקדים כחלונות ודרכם ניתן יהיה להסתכל החוצה. כך תוכלו להשיג כמה ציפורים במכה: מרחב, אור ופתיחות יחד עם הגנה בפני גשם ורוח.